Czystek i jego niesamowite właściwości

Czystek jest popularny w przemyśle perfumeryjnym, ale herbaty ziołowe cieszą się coraz większą popularnością. Stosowana jest powszechna na przeziębienie, grypę. ból gardła, choroby skóry, infekcje i reumatyzm. Może być również stosowana w boreliozie.

Pomaga również usunąć z organizmu toksyczne metale ciężkie, występuje w dymie papierosowym, wypełnieniach stomatologicznych i zanieczyszczonym środowisku. Może również wyeliminować Candidę i H. pylori. Jeśli zaś nałożymy herbatę na skórę, poprawimy jej kondycję. Warto też pamiętać, że czystek ma właściwości antywirusowe. Pomaga też naszemu układowi sercowo-naczyniowemu i odpornościowemu.

Sposób przygotowania: wsyp 1 łyżeczkę ziół do wrzącej wody, parz ją przez 10 minut, odcedź i wypij. Tą samą herbatę możesz wypić 3 razy, aby zdobyć wszystkie drogocenne składniki odżywcze.

Polifenole

Powszechnie uważa się, że polifenole mają właściwości antybakteryjne. Herbata z czystka jest bogata w polifenole. Może być stosowana m.in. do ochrony jamy ustnej przed bakteriami. Polifenole są związkami fitochemicznymi, czyli znalezionymi w roślinach. Mają silne właściwości przeciwutleniające. Do tej pory wykryto ponad 8000 polifenoli, a możemy je znaleźć np. w herbacie, winie, czekoladkach, warzywach, oliwie z oliwek. Polifenole odgrywają ważną rolę w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia. Przeciwutleniacze chronią komórki w organizmie przed wolnymi rodnikami, dzięki czemu mogą kontrolować szybkość starzenia.

Drogocenne właściwości czystka

Czystek oferuje bogate źródło polifenoli, proantocyjanidynów, bioflawonoidów. katechiny, kwasu galusowego, rutyny i innych pożytecznych związków bioaktywnych. Badania pokazały, że może też skutecznie chronić przed wrzodami i wspierać śluzówkę układu pokarmowego. Ponadto chroni nasz organizm przed patogenami. Czystek posiada silne właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne. przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Dlatego może być stosowany w reumatoidalnym zapaleniu stawów i gorączki, nie będąc toksycznym i nie podrażniając żołądka. Może być też stosowany w leczeniu chorób skóry.